Barion Pixel

A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint statisztikai célból weboldalunk cookiekat (sütiket) tárol. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Wi-Fi 6 Intel módra: TP-Link Archer AX50 teszt

2020. 04. 03. 14:22:45
Gyorsan számold össze, hány eszközöd kapcsolódik az otthoni hálózatra és ebből mennyi, ami Wi-Fi-s

Különlegesség az Intel chipre épített Wi-Fi 6 router, amelynek kiváló kompatibilitása mellé számos gyártói extra jár, de ennyiért ez (és még több is) elvárható.

Gyorsan számold össze, hány eszközöd kapcsolódik az otthoni hálózatra és ebből mennyi, ami Wi-Fi-s: ne csodálkozz, ha ez a szám meglepően nagy lesz. Észre sem vesszük és egyre több eszköz - ami eddig "buta" volt - már Wi-Fi-t követel magának és cserébe sok-sok kényelmi extrával jutalmaz. Mosógép, okosóra, konzol, kamera, mobil, notebook, okoshangszóró és még sorolhatnánk. A Wi-Fi 5 ehhez már kevés, egyszerűen a szabvány kidolgozásakor még nem tartott a mai szinten az eszközök fejlettsége (és lakásonkénti darabszáma).

A Wi-Fi 6 ezt a hibát orvosolja, de bevezetése nem megy egyik pillanatról a másikra. A jó hír, hogy idén már nagyon sok eszköz Wi-Fi 6-képes, ráadásul a technológia visszafelé kompatibilis, továbbá az ehhez szükséges routerek is lassan megfizethető szintre süllyednek. A TP-Link ezúttal gondolt egy merészet és a szokásos Broadcom-Qualcomm belső helyett az Intel megoldását választotta. Vajon ezzel sikerül beelőznie a mezőnyt, vagy kívülről ugyan csalogató, belül azonban rövid és sötét zsákutcába fordult?

 

ax3000

 

De miért éppen Intel?

Nem nehéz belátni, hogy az Intel igencsak otthonosan mozog a Wi-Fi világában. A legtöbb notebookban Intel Wi-Fi adapter dolgozik, emellett a LAN vezérlők piacán is stabil szereplő a cég, emellett pedig a routerekhez is készített komplett chipkészletet. Mint a Wi-Fi Alliance egyik oszlopos tagja, nem lehet kérdéses a kompatibilitás és a kötelező szabványok, szolgáltatások támogatása, ám a sebesség, az extrák már egészen más kérdés. Miután tesztlaptopunk is Intel WLAN chipes (AX200), nem is volt kérdéses, hogy kiváló eredményeket vártunk ettől az amúgy középkategóriásnak belőtt hálózati központtól.

 

archer_ax50

 

Ésszerű csúcstempó

Az Archer AX50 nevet viselő, koromfekete és áramvonalasan lapos routerből négy, nagyméretű antenna mered az ég felé, középen pedig az Intel logó árulkodik a belső felépítésről. Méreteit tekintve kicsit nagyobb, mint amit ebben a középkategóriában megszoktunk, de a dizájn rendben van: kellően modern, de azért nem túl extravagáns, hogy laikusok megijedjenek tőle.

Odabent az Intel Home Wi-Fi WAV654-es chipkészlet dolgozik, amely 2×2 üzemmódban képes működni és a végleges 802.11ax szabvány minden szükséges előírásának megfelel. Ennek értelmében támogatja az OFDMA, MU-MIMO és a Beamforming technológiákat és természetesen Dual Módban működik. 2,4 GHz-en maximálisan 574 Mb/s, 5 GHz-en 2402 Mb/s sávszélességre képes. Utóbbihoz a 160 MHz-es csatornaszélességet is aktiválni kell, ám esetünkben ez teljes 160 MHz-et jelent, nem 80+80 MHz-et, ami kompatibilitás szempontjából előnyös, ellentétben a konkurens chipkészletekkel.  Ez különösen az AX200/AX201-es WLAN kártyáknál fontos, amelyek ezt a 160 MHz-es csatornát támogatják, így képesek akár 2402 Mb/s-os elméleti sávszélességű WLAN-kapcsolatot felépíteni.

 

wifi6

 

A lapos doboz hátulján megfelelően színkódolt USB 3.0-t, egy gigabites WAN-t, WPS-, valamint ki/bekapcsológombot és négy darab gigabites LAN portot találsz, vagyis a szokásos kínálatot. Miután egy 50 ezer forint feletti routerről van szó, kerestük a feliratot, hogy ha már 1 Gb/s-os minden RJ45 port, lehet-e legalább kettőt összekapcsolni. Sajnos ezt nem támogatja a készülék sem a WAN, sem a LAN kapcsolatoknál, ami idővel fájó hiányosság lehet.

A TP-Linktől nem meglepő, viszont nagyon kellemes szolgáltatás, hogy az Archer AX50 szoftveres felülete a többi TP-Link routeréhez hasonlóan magyarított, kellőképpen gyors és könnyen kezelhető. Érdemes rögtön a Haladó módra váltani, sok-sok extra beállítás csak itt érhető el -

beleértve a 160 MHz-es csatornát is, ami gyárilag alapértelmezetten le van tiltva.

A Wi-Fi Intelligens csatlakozás egyesíti a 2,4 és 5 GHz-es Wi-Fi-t, elérhető tűzfal és Trend Micro antivírussal kiegészített szülői felügyelet (HomeCare), azonban a WPA3 hiányzik. Ez utóbbi nem alapvető része a Wi-Fi 6 szabványnak, de azért jó hír, hogy később firmware frissítéssel hozzáadható. Nem hiányzik a mobil app, amely könnyen kezelhető és kellőképpen részletes. A vendéghálózat és a VPN-szerver hasznos, a QoS-t is megkapod, de az alapszintű USB-s tárhelymegosztásnál azért többet vártunk. Nem lenne olyan nagy feladat a 4G USB-s routerek kezelése akár fallback módban sem.

 

tplink

 

 

Két szék között

A jó hírünk az, hogy az Archer AX50 sok eszköz esetén sem lassul be érezhetően, vagyis a Wi-Fi 6 egyik nagy ígéretét átélheted vele. Ugyanakkor kétklienses méréseinkből kiderült, hogy a 160 MHz-es csúcssebesség még túlságosan ingadozik (automatikusan nem is engedélyezi a firmware), ezért a 2402 Mb/s elméleti kapcsolati sebességet egyelőre nem fogja kiírni laptopod vagy telefonod. Ettől még lehet stabil és gyors, akár gigabites WLAN kapcsolatod, azonban hiába a négy, nagy és fixált antenna, több falon keresztül a jelerősség jelentősen csökken. Az alapsebesség nem rossz, de a nem Intel-alapú konkurensek ennél egy kicsit azért jobban teljesítenek.

 

ax3000

 

A WPA3 hiánya fájó és a WAN/LAN teamingről is le kell mondanod, ráadásul az Archer AX50-et nem lehet Mesh-rendszerbe integrálni. Ezek fájdalmas hiányosságok és csak egy részüket lehet később firmware-frissítéssel orvosolni. Persze rossz routernek semmiképp sem tartjuk az Archer AX50-et, hiszen sok hasznos extrát kínál és még így is jobb sebességet kapsz 2,4 vagy 5 GHz-en a Wi-Fi 6-tal, mint egy régebbi Wi-Fi 5 központ esetében. De ilyen magas áron azért mi valamivel több extrát és nagyobb 5 GHz-es hatótávot vártunk volna egy középkategóriás routertől.

 

Forrás: pcworld.hu

Tartalomhoz tartozó címkék: hálózat
Az oldal tetejére
Egyedi HTML oldal
Statikus Kép